Forum Antybandyta.pl

Pełna wersja: Podstawowe informacje o gazach obronnych
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
1. Czy gaz pieprzowy posiada termin ważności?
Tak, na każdym gazie widnieje termin jego ważności. Pod wpływem czasu, może nastąpić wyparowanie substancji drażniącej (OC), dlatego bezwzględnie należy wymienić gaz przed upływem terminu ważności.

2. Czy na posiadanie gazu pieprzowego wymagane jest zezwolenie?
Na posiadanie gazu pieprzowego nie jest wymagane zezwolenie.

3. Gdzie nie wolno nosić gazu pieprzowego?
Z gazem pieprzowym nie wolno wchodzić na pokład samolotu.
W przypadku wyjazdu za granicę, dowiedz się najpierw jakie występują uregulowania prawne względem posiadania i noszenia przy sobie gazu pieprzowego.
Niektóre gazy pieprzowe np. IDC RSG 3 mimo, że w Polsce są bez zezwolenia, w innych krajach mogą go używać wyłącznie służby mundurowe.

4. Jak przechowywać i nosić gaz pieprzowy?
Gaz pieprzowy należy przechowywać w temperaturze pokojowej z dala od dzieci. Nie wolno zostawiac gazu w miejscu narażonym na promienie słoneczne (np. latem w samochodzie)

W związku z tym, że nie wiemy kiedy może przydarzyć się sytuacja wymagająca użycia gazu, najlepiej jest go nosić w miejscu skąd najszybciej go wyciągniemy np. kieszeń kurtki, płaszcza lub specjalna kabura przy pasku.
Noszenie gazu pieprzowego w torebce nie jest najlepszym rozwiązaniem, gdyż uniemożliwia ono natychmiastowe jego użycie.

5. Jak rozróżniamy gazy obronne?
Ogólnie rzecz biorąc większość gazów obronnych produkuje się używając głównie trzech składników. Gazy łzawiące zwane też gazami CS lub CN są gazami syntetycznymi, które podrażniają błony śluzowe. Kontakt z gazem łzawiącym skutkuje obfitym łzawieniem i wydzielaniem śluzu. Uwaga tego typu gazy obronne mogą być nieskuteczne na osoby pod wpływem alkoholu oraz wybitnie agresywne.

Trzecia substancja używana w gazach obronnych to OC (Oleoresin Capsicum). Gazy zawierające OC zwane są powszechnie gazami pieprzowymi. Oleoresin Capsicum jest substancją pozyskiwaną z bardzo ostrego pieprzu cayenne. Kontakt z gazem OC skutkuje uczuciem bardzo intensywnego pieczenia, dezorientacją, chwilową trudnościa w oddychaniu oraz chwilowym oślepieniem. Zaletą gazów pieprzowych jest o, że działają na wszystkich bez względu na stan psychofizyczny (także na ludzi pod wpływem alkoholu!)

6. Jak używać gazu pieprzowego?
Po zakupie gazu dokładnie zapoznaj się z instrukcją na opakowaniu. Polecamy również potrenować jego wyciąganie. Taki trening pozwoli Ci na szybszą reakcję w sytuacji kryzysowej.
W momencie zagrożenia najlepiej jest spryskać twarz napastnika z odległości ok 1.5 metra. Psikaj seriami, które trwają ok 2 sekundy. Jeśli piersza seria nie pomoże (co zdarza się bardzo rzadko), zastosuj drugą.

7. Jaka jest różnica pomiędzy gazem łzawiącym a gazem pieprzowym?
Krótkimi słowy na gaz pieprzowy nie ma mocnych. Jego działanie jest jednakowe na wszystkich bez względy na tolerancję na gaz. Tak, więc gaz pieprzowy działa również na osoby pod wpływem alkoholu, czy też narkotyków. Gaz pieprzowy działa równiez na zwierzęta!
Gaz łzawiący może nie zadziałać na osoby, u których stwierdzono zmniejszoną tolerancję na taki tym gazu, jak również osoby silnie odurzone (narkotykami lub alkoholerm). Również działanie gazu łzawiącego zaczyna się po ok. 5-30 sekundach, natomiast gazu pieprzowego znaczenie szybciej.
Do zalet gazu łzawiącego niewątpliwie nalezy to, że wystarczy nim spryskać okolice klatki piersiowej i twarzy napastnika, w przypadku gazu pieprzowego musi nastąpić kontakt ze skórą twazy lub błonami śluzowymi.

Gazy pieprzowe polecamy jako bardziej skuteczne od gazów łzawiących!

8. Jakie są korzyści ze stosowania gazu pieprzowego, a jakie ograniczenia?
Gaz pieprzowy jest wyśmienitym produktem do samoobrony. Używają go praktycznie wszystkie służby mundurowe na Świecie. Gaz pieprzowy, mimo że nie powoduje uszczerbku na zdrowiu jest niesamowicie skuteczny!
Do tego jest poręczny oraz prosty w użyciu - wystarczy spryskać nim okolice twarzy napastnika.

Jedynym ograniczeniem jest to, że gaz pieprzowy zaczyna działać po upływie ok. 3 sekund. Dlatego zaleca się spryskanie nim napastnika oraz szybkie oddalenie się z miejsca zdarzenia.

Gaz pieprzowy może również stracić na swojej skuteczności w momwncie gdy zostanie użyty podczas bardzo silnego wiatru. Wiatr może zmienic kierunek strumienia gazu, przy czym istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że sami się nim porazimy, gdyż na naszej szerokości geograficznej nie występuje wiatr który zmieniłby kierunek sielnego strumienia gazu o 180 stopni.


9. Po jakim czasie gaz pieprzowy zaczyna działać i jakie sa skutki jego działania?

Gaz pieprzowy zazwyczaj zaczyna działać po 3-5 sekundach. Długość jego działania uzależniona jest od stopnia koncentracji substancji drażniącej (OC), ale żaden gaz w naszej ofercie nie działa krócej niż 15 minut, które w zupełności wystarczają na oddalenie się z miejsca ataku i powiadomienie Policji.